16 Ocak 2014 Perşembe

Karga ile Tilki ve Cırcır Böceği ile Karıca

Bu blogu açtığımda bir kızım vardı. 
Şimdi kızlarım iki oldu. 
Büyük kızımın kitap okuma hızına yetişemiyorum artık. 
Ama aklım hala blogda.
Sevdiğim şeyleri paylaşmak hoşuma gidiyor. Salı günü 7. Çukurova Kitap Fuarı başladı Adana' da. İşten erken çıkma fırsatı bulunca Ada' yı kreşten alıp kısa bir ziyaret yaptık. Yapıkredi Yayınlarının çocuk kitaplarını seviyorum. Amacım Ada' ya kitap almak olduğundan standına uğradım. Selçuk Demirel' in Karga ile Tilki ve Cırcır Böceği ile Karınca adlı kitabını görünce şöyle üstün körü bir göz gezdirip aldım. Alırken ki amacım Ada' yı anne ve babasının çocukluğuna ait masallarla tanıştırmaktı. 
Akşam uyumak için yatağa yerleştiğimizde hangi kitabı okuyacağımıza karar verdik. Önce Zeynep' in Kırmızı Çizmesini okuduk. Bu, fuardan Ada' ya aldığım diğer kitaptı. Oldukça renkli bir kitap olduğundan Ada başlangıç için bu kitabı seçti sanırım. Daha sonra Selçuk Demirel' in yorumladığı  Karga ile Tilki ve Cırcır Böceği ile Karınca adlı kitabını okumaya başladım. Başlangıç aynıydı ama sonunda oldukça güzel bir sürpriz vardı. Tilki hala kurnaz Tilki idi ama Karga akıllanmıştı. Masalın sonu eskisi gibi bitmiyordu. Karga ağzındaki peyniri ağaç dalında güvenli bir yere yerleştiriyor ve Tilkinin istediği konsere öyle başlıyordu. Kurnazlık aklın ve tecrübenin yanında sınıfta kalmıştı. Tilki neye uğradığını anlamamıştı. Kitapta iki masal vardı. Diğerinde ise kış gelmiş Cırcır Böceği yine evsiz ve yiyeceksiz kalmıştı. Kabul etmeyeceğini bile bile yardım istemek için Karınca' nın evine gitti. Karınca büyük bir sevinçle Cırcır Böceğini evine kabul ediyordu. Bütün yaz boyunca Cırcır Böceğinin o güzel şarkıları olmasa çalışamayacaklarını söylüyordu karınca ve geçmişteki cimri bir karıncanın hatasını yüklenmemeli bütün karıncalar diye ekliyordu. 

Son zamanlarda okuduğum en güzel çocuk kitabı bu oldu. Selçuk Demirel' in yorumu çok güzel ve çok doğruydu. Kurnazlık, saflık ve iyi niyet karşısında övünülen bir davranış olmamalıydı. Herkes aynı işi yapmak zorunda kalmamalı, yeteneklere ve sanata da değer verilmeliydi. Bizler hep kurnazlığın ve kabul görmüş başarıların övüldüğü bir dönemde yaşadık. Böyle güzel yazarlar ve kitaplar olduğu sürece çocuklarımızın daha duyarlı, daha adil ve dürüst olacaklarına inanıyorum. Teşekkürler Selçuk Demirel.


Yazarı: Selçuk DEMİREL
Yayınevi: Yapıkredi Yayınları / Doğan Kardeş
Sayfa Sayısı: 50
Tarih: 14.01.2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder